Dezinformácie sú škodlivý biznis. Je nutné znížiť ich výnosnosť

Oznam

30. 6. 2021

Odborníci diskutovali o novom kódexe postupov proti šíreniu dezinformácií.

Jednou z lekcií posledných rokov je, že na dezinformácie a boj s nimi neexistujú žiadne magické riešenia. Počas online podujatia s názvom Nový kódex postupov proti šíreniu dezinformácií – očakávania, vízie a plány to povedal Daniel Braun, zástupca vedúcej kabinetu podpredsedníčky Európskej komisie (EK) Věry Jourovej.

Diskusiu, ktorej sa zúčastnili aj ďalší hostia venujúci sa problematike dezinformácií organizovala Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).

S tvorbou Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií Európskej komisii pomáhali aj slovenskí odborníci a regulátori.

Jedným z nich je aj Ľuboš Kukliš, riaditeľ kancelárie RVR a predseda pracovnej skupiny venovanej dezinformáciám v rámci ERGA, čo je skupina európskych regulačných orgánov pre audiovizuálne mediálne služby.

„My ako regulátori sme pomáhali Európskej komisii tvoriť tento kódex voči dezinformáciám. Som veľmi rád, že reflektuje v súčasnej podobe aj veci, o ktorých sme hovorili my,“ uvádza.

Podľa Kukliša je základnou vecou aj v prípade dezinformácií ich transparentnosť.

Transparentnosť by mala byť podľa Kukliša spojená s určitou formou regulácie.

„Snažili sme sa Európskej komisii navrhnúť nejaký základný monitorovací systém, ktorý by sa dal použiť ako nadstavba ku kódexu, ktorý momentálne funguje. Dôležité budú aj dáta, ktoré kódex vyprodukuje. Teda nielen to, koľko príspevkov sa stiahlo, ale aj to, na základe akých krokov k tomu došlo,“ uzatvára odborník.

Video záznam z podujatia nájdete TU

Celý článok nájdete TU

<< Zpět na oznamy