Rada pre vysielanie a retransmisiu organizuje webinár o postupoch proti nelegálnemu a škodlivému online obsahu

Tlačová správa

1. 12. 2021

V spolupráci s organizáciami GLOBSEC a MEMO 98 organizuje Rada pre vysielanie a retransmisiu ďalšie zo svojich početných podujatí zameraných na čoraz naliehavejšiu tému šírenia nelegálneho a škodlivého obsahu na internete. Online webinár, ktorý bude dostupný širokej verejnosti, si kladie za cieľ hľadať od-povede na otázku, ako efektívne a systematicky postupovať proti tomuto rozmáhajúcemu sa fenoménu.

Podujatie sa koná v čase, keď v Európskej únii, vrátane Slovenska, prebiehajú intenzívne diskusie o tom, ako zakročiť proti online obsahu, ktorý napĺňa skutkovú podstatu trestných činov a ohrozuje verejný záujem. Hrozbou sú najmä šírenie dezinformácií a detskej pornografie, tiež rozmach kyberšikany a nenávistných prejavov v online priestore, s výraznými dopadmi v „reálnom“ svete. Mnohé organizácie, inštitúcie, firmy aj občianski aktivisti hľadajú spôsoby, ako týmto škodám efektívne zabraňovať a zároveň pri tom chrániť demokratické hodnoty.

Na úrovni EÚ sa v týchto dňoch vyjednáva konečné znenie Nariadenia o digitálnych službách, ktoré má ambíciu vybudovať unikátny spôsob dohľadu nad veľkými digitálnymi platformami a ich fungovaním. Zároveň sa intenzívne pracuje na príprave nového, posilneného Kódexu postupov proti dezinformáciám.

Webinár „Ako efektívne a systematicky postupovať proti nelegálnemu a škodlivému online obsahu?“ sa uskutoční v utorok, 14. decembra 2021, od 14:00 hod. prostredníctvom platformy ZOOM a bude naživo prenášaný aj na youtube kanále Rady.

Reflektuje vyššie načrtnuté problémy aj aktuálny stav ich riešenia a bude hľadať odpovede na otázky:

  • Budú tieto kroky stačiť?
  • Ako sa do nich zapája Slovensko?
  • Akým spôsobom je možné chrániť náš informačný priestor a zároveň pri tom neobmedziť slobodu prejavu a šírenie informácií?
  • Aké dopady na pluralitu médií majú iniciatívy zamerané proti nebezpečnému online obsahu?

Na webinári vystúpia:

  • Ľuboš Kukliš, riaditeľ kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisie a predseda Európskej platformy regulačných orgánov EPRA
  • Miroslava Sawiris, výskumná analytička v Centre for Democracy & Resilience, GLOBSEC
  • Tomáš Kriššák, odborník na informačnú bezpečnosť v Gerulata Technologies
  • Vladimír Šnídl, novinár Denníka N

Webinár moderuje:

  • Rasťo Kužel, výkonný riaditeľ mimovládnej organizácie MEMO 98

 

Budeme radi, keď sa webinára zúčastníte. Svoj záujem o účasť, prosím, potvrďte registráciou TU.

 

Kontakt pre médiá:

Mgr. Lucia Michelčíková, PhD.

hovorkyňa

Rada pre vysielanie a retransmisiu

+421 918 696 286

lucia.michelcikova@rvr.sk

Tlačovú správu stiahnete tu
<< zoznam správ